Kampüs Dışı Erişim - Resimli

Veritabanlarına Kampus Dışından Erişim İçin Yapılması Gereken Ayarlar; 

Proxy ayarlarını cihazınıza tanımlamak için, kullandığınız web tarayıcınıza göre aşağıdaki (Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Edge) tanımlamalardan birini yapmanız gerekir.

Tanımlamaları yaptıktan sonra proxy hizmetini kullanarak herhangi bir web sayfasına ulaşabilmek için karşınıza gelecek onay formuna, size ait Çukurova Üniversitesi e-posta hesabı kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz. Bu formu doldurduktan sonra internet tarayıcı programından proxy ayarlarını etkin durumdan çıkartıncaya kadar tüm internet aktiviteleriniz Proxy sunucusu üstünden yönlendirilecektir.

Onay formunda, 

Akademisyenler için giriş bilgileri; “@cu.edu.tr” uzantılı e-posta kullanıcı adı ve şifresidir, 

Öğrenciler için giriş bilgileri; Bilgi İşlem Daire Başkanlığından alınan “@student.cu.edu.tr” uzantılı e-posta hesabı bilgileridir.

İlgili e-posta hesabı bulunmayan doktora, yüksek lisans ve diğer öğrencilerimizin e-kaynaklara erişim için Bilgi İşlem Daire Başkanlığından e-posta hesabı almaları gerekmektedir.

Yeni e-posta hesabı başvurusunda;

1- Öğrenci kimlik kartı görseli 

2- Öğrenci belgesi (E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)

3- Cep telefon numarası

bilgilerinizi eposta@cu.edu.tr adresine “Kütüphane kaynaklarına uzaktan erişim için e-posta hesabı almak istiyorum.” metniyle, kişisel e-posta adresinizden gönderiniz. 

Bu kapsamda kullanacağınız “kullanıcı adı” ve “şifreler” ile yapılan işlemler sürekli takip edilebilmekte ve geçmişe yönelik araştırmalara açık olmaktadır. Bu nedenle sadece size verilen “kullanıcı adı” ve “şifrenizi” bir başka kişi veya kişilere vermemeniz önerilmektedir. Aksi halde, bir başkasının kullanımı ile, lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır. "kullanıcı adı” ve “şifreniz” e-posta hesabınıza ait olduğu için e-posta hesabınız açıkken (eposta okuyorken) proxy kullanmayınız, bu durum hesabınızda kilitlenmelere yol açabilir.

Proxy ayarları yaparak şifrenizle sadece kütüphane web sayfasına (http://library.cu.edu.tr) ve bu adreste tanımlanan veritabanlarına giriş hakkınız vardır. Veritabanlarını kullanma işlemleriniz bittikten sonra Proxy ayarlarını değiştirerek bilgisayarınızı eski ayarlarına getirmeniz gerekmektedir. 

İnternet erişiminizi üniversite internet ağı ile gerçekleştiriyorsanız, proxy ayarlarına gerek kalmadan kaynaklara direkt erişim sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veya istekleriniz için; Rektörlük Bilgi İşlem Daire Başkanlığına (Tel: 0322 3387116; Dahili 2350, 2353) başvurunuz.

 

Proxy Ayarları Kullanım Kılavuzu (Video)