Sıkça Sorulan Sorular

Kütüphaneden kimler ödünç kitap alabilir?

Üniversitemiz öğrencileri, çalışanları (yabancı uyruklu personel ve öğrenciler dahil) kimlik kartlarını kullanarak ödünç verme hizmetinden yararlanabilirler. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Kaç kitabı ne kadar süre ile ödünç alabilirim?

Akademik personele en fazla 10, diğer personele ve öğrencilere en fazla 5 kitap ödünç verilir. Ödünç kullanma süresi bir aydır. Ancak aynı kitabı isteyen başka bir kullanıcı yoksa, birer ay olmak üzere iki defa süre uzatımı yapılabilir.

 

Ödünç aldığım kitabın süresini nasıl uzatabilirim?

Uzatma işlemleri Ödünç Verme Bölümünden veya Self-Check cihazından yapılabilir. Kitabın süresi geçmemişse kütüphane web sayfasında yer alan KÜTÜPHANE HESABIM sekmesi kullanılarak da süre uzatılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Kütüphane hesabıma nasıl girebilirim?

Web sayfamızda yer alan KÜTÜPHANE HESABIM sekmesine tıklayınız.

Öğrenciler: Öğrenci numaralarını ve ÇÜBİS şifrelerini kullanarak

Personel   : T.C. kimlik numaralarını ve cu.edu.tr uzantılı e-posta adreslerinin şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapabilirler.

Girişlerde problem yaşıyorsanız hesabınızın kontrol edilmesi için, Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Rektörlük Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile görüşünüz.

 

Bilgi İşlem birimi kütüphanede mi?

Rektörlük Bilgi İşlem Daire Başkanlığına bağlı ilgili Teknik Birime kütüphane içerisinden geçiş bulunmamaktadır. Birim, kütüphane ile aynı binayı paylaşmakla birlikte, giriş kapısı kütüphane binasının arka tarafında, oto park kısmındadır.

 

Kampüs dışından veritabanlarına nasıl erişim sağlayabilirim?

Veritabanlarına, proxy ayarlarınızı yaparak Çukurova Üniversitesi proxy servisi üzerinden internete bağlandığınızda, kampüs dışından erişebilirsiniz. Proxy ayarları için tıklayınız.

 

Kütüphaneye yiyecek ve içecek getirebilir miyim?

Kütüphaneye şişe suyu dışında içecek ve hiçbir yiyecek getirmeyiniz.

 

Kütüphane kaynaklarının kullanımı ve tanıtımına ilişkin tur veya eğitim düzenlenebilir mi?

Evet düzenlenebilir. Telefonla (90 322 338 67 24/140) randevu alarak belirlenen gün ve saatte bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

 

Yüksek Lisans ve Doktora tezlerini nerede bulabilirim?

Tezlerimizin, yayın kısıtlaması olanlar ve 2005 yılı öncesi hazırlananlar dışında tamamı elektronik ortamdadır. Tezlere erişim için, kataloğumuzdan tarama yapmanız gerekmektedir. Katalogda aradığınız tarama kriterini girip, özgün tezleri seçerek taramayı başlatınız. Çıkan kayıtlardan görmek istediğiniz tezi açtığınızda alt kısımdaki http linkine veya sayfanın sol üst kısmında yer alan “elektronik kaynak sayfası” linkine tıklayınca tez açılacaktır. Açılan tezi indirebilir veya çıktısını alabilirsiniz. Linki olmayan tezler için danışma kütüphanecisine başvurabilirsiniz.

 

Kütüphane hangi saatler arası açık?

Kütüphane resmi tatiller hariç, eğitim-öğretim döneminde hafta içi 08.00-22.00, hafta sonu 10.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Ara tatil ve yaz döneminde ise hafta içi 08.00-17.00 saatleri arası açık, hafta sonu ise kapalıdır.

 

Üniversite mensubu değilim. Kütüphaneden yararlanabilir miyim?

Üniversite dışından gelen kullanıcılar ÜNİVERSİTEMİZİN SINAV DÖNEMLERİ DIŞINDA kütüphane içerisinde olmak kaydı ile kütüphane kaynaklarından yararlanabilirler ve çalışma salonlarını kullanabilirler.

 

Wi-Fi ile internete nasıl bağlanabilirim?

Üniversitenin kablosuz ağına bağlandıktan sonra bir siteye bağlanmak istediğinizde oturum açma sayfası gelecektir. Kullanıcı kısmına öğrenci numaranızı, şifre kısmına ÇÜBİS şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Personel iseniz, kullanıcı kısmına uzantısı olmadan cu mail adresinizi, şifre kısmına ise cu uzantılı mail şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

 

Kütüphanenin çıkışındaki alarm sisteminin, giriş ve çıkış yaparken bazen nedensiz şekilde uyarı sinyali vermesinin sebebi nedir?

Kütüphane alarm sistemleri, başka kütüphanelerin kitapları veya kitabevlerinden satın alınmış kitapların alarmları ve bazı durumlarda da cep telefonları ve diğer manyetik eşyalar nedeniyle uyarı verebilmektedir. Eğer kütüphanemizden alınan kitaplar nedeniyle alarm çalışırsa, lütfen alarmı çalıştıran kitapları işlem yapılması için Ödünç Verme Bölümü'ne geri götürünüz.

 

Kütüphanede yarı zamanlı olarak çalışabilir miyim?

Kütüphanemizde yarı zamanlı öğrenci çalıştırma programı uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Kütüphane içerisinde sesli olarak arkadaşlarımızla çalışabileceğimiz bir yer var mı?

Evet, kütüphane bodrum katta (girişte sağdaki merdivenleri kullanınız) yer alan serbest çalışma salonunda çalışabilirsiniz.

 

Kütüphanede bilgisayar çıktısı alabilir miyim?

Evet, kütüphane bodrum katta (girişte sağdaki merdivenleri kullanınız) yer alan fotokopi alanında bilgisayar çıktısı alabilirsiniz.

 

Kütüphanede fotokopi çektirebilir miyim?

Evet, kütüphane bodrum katta (girişte sağdaki merdivenleri kullanınız) yer alan fotokopi alanında çektirebilirsiniz.

 

EndNote programını indiremiyorum. Ne yapmalıyım?

EndNote programının bulunduğu ftp://lisansliyazilim.cu.edu.tr adresi,  Rektörlük Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın açtığı ve bu tür programları yüklediği bir linktir. Şu anda bağlantı ile ilgili Kütüphaneden kaynaklanmayan problemler mevcuttur. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın (tlf. 0322 3387116 ; dahili 2350, 2353) çözüm ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. 

  

Kütüphanede bulunmayan kitaba/makaleye nasıl ulaşırım?

Kütüphanemizde bulunmayan fakat diğer üniversite kütüphanelerinde bulunan kitap ve diğer materyaller, kütüphanelerarası ödünç alma (ILL) yöntemiyle sağlanmakta ve kullanıcılarımıza ödünç verilmektedir.

Yayının getirilmesi ve geri gönderilmesinin kargo ücreti kullanıcıdan tahsil edilir. Referans materyalleri, nadir eserler ve bir süreli yayının tamamı ödünç istenemez. Konu için sdavarci@cu.edu.tr ye bir mail atmanız ya da kütüphaneye gelerek görüşmeniz gerekmektedir.

 

Turnitin intihal programı nedir? Kimler kullanabilir?

Turnitin; Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin (tez, makale, ödev, proje vb.) orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma, tez ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır. Turnitin, eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur.

Turnitin belge analizini yaparken büyük veritabanları taramaktadır. Bunlar;

• 337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman

• 110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın

• 62 milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası

• 140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda,

• 30 milyondan fazla öğrenci

• 1.6+ milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır.

Turnitin programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve kurumsal mail adreslerini içeren bilgileri Serdar DAVARCI (sdavarci@cu.edu.tr) adresine e-posta ile göndermeleri gerekmektedir. İlgili kişi tarafından sisteme erişim tanımlamaları yapılacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan akademik personelin bildirmiş olduğu mail adresine şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

iThenticate intihal programı nedir? Kimler kullanabilir?

Akademik çalışmalardaki intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate -İntihali Engelleme Programı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından üniversitemiz erişimine açılmıştır. Program üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır; öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır. Program doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir. Web tabanlı arayüz ile özel bir eğitim gereksinimi olmaksızın kullanılmaktadır. İntihal analizi yapılacak belge, kullanıcı tarafından iThenticate programına bir e-postaya belge ekler gibi kolaylıkla yüklenmekte, intihal analizi birkaç dakika içinde bitirilebilmektedir. iThenticate’e yüklenen her belge büyük bir veritabanındaki belgelerle karşılaştırılmaktadır. Bu veri tabanı içinde 90.000’den fazla önemli gazete, dergi, süreli yayınlar ve kitapların yanı sıra tüm bunlara ek olarak 50 milyardan fazla web sayfası ve arşivi bulunmaktadır. iThenticate, 70.000’den fazla bilimsel dergiden gelen 40 milyon üzerindeki içeriğin ve 590’dan fazla yayınevinden 86 milyon üzeri makalenin bulunduğu veri tabanlarını kontrol etmektedir. Yayıncı ortakları arasında CrossRef, Gale, Emerald, ABC-CLIO, SAGE Reference, Oxford UniversityPress, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Taylor&Francis, PubMed, Pearson, McGrawHill, Wiley ve EBSCOhost gibi büyük yayınevleri bulunmaktadır. iThenticate veritabanını akademik ünvanı Dr., Yrd. Doç., Doç. ve Prof. olan öğretim üyeleri kullanabilmektedir. iThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve mail adreslerini içeren bilgileri Serdar DAVARCI (sdavarci@cu.edu.tr) adresine e-posta ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde iThenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan akademik personelin bildirmiş olduğu mail adresine şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre http://www.ithenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Sözlükleri, ansiklopedileri, rehberleri, el kitaplarını, vb. nerede bulabilirim?

Danışma kaynakları olarak tanımladığımız bu materyalleri ZEMİN KAT, DANIŞMA BÖLÜMÜNDE bulabilirsiniz.

 

Kütüphaneden Türkçe E-Kitap indirebilir miyim?

Evet, abonesi olduğumuz HiperKitap Veritabanı’ndan Türkçe elektronik kitapları bilgisayarınıza, tabletinize ve telefonunuza indirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Doktora/Yüksek Lisans tezime yayın kısıtlaması getirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

YÖK’ün 12.06.2018 ve 36054236-806.01.03-E.45871 sayılı kararı uyarınca, tezinize erişimin kısıtlanması için danışman hocanızın teklifi ve bölümünüzün oluru doğrultusunda, bağlı bulunduğunuz enstitünün/fakültenin alacağı kurul kararının, tarafımıza basılı olarak, ilişik kesme işlemleri sırasında getirilmesi gerekmektedir.

 

Aradığım makalenin/kitabın tam metnine ulaşamıyorum. Oysa kütüphane web sayfasında bu derginin olduğu veritabanına abone olduğumuz görünüyor. Ne yapmalıyım?

Abone olduğumuz veritabanlarında bulunan içeriklere erişimimiz lisans anlaşmalarıyla sağlanmaktadır. Web sayfamızda bulunan veritabanlarının tüm içeriklerinin tamamına ve tüm sayılarına sınırsız bir şekilde erişim mümkün olmamaktadır. Her veritabanının tamamı erişime açık olamamakta veya farklı yıllardan başlayarak erişime izin verilmektedir. Bu kurallar ve hangi içeriğe hangi yıldan itibaren erişim sağladığımız da lisans anlaşmalarıyla belirlenmektedir. Eğer bir kitaba erişim sağlarken diğerine erişemiyorsanız veya bir derginin son yıllarına erişim sağlayıp eski sayılarına ulaşamıyorsanız erişim hakkımız olmayan materyale giriş yapıyorsunuz demektir. Hangi içeriğe hangi yıldan itibaren erişim haklarımızın olduğunu kütüphane web sayfamızda bulunan “E-Yayınlar” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.