Duyurular

...

Wikilala

Wikilala

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde latin harfleriyle "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların hâlihazırda Osmanlıca metinlerde Latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradığınız tüm içerik ve başlıklara anında ulaşabilirsiniz. Arama kutusuna konu ile ilgili iki anahtar kelimeyi (örneğin; Türkiye Amerika) yazdığınızda bu iki kelimenin geçtiği Osmanlıca gazete, dergi veya kitapları listeleyebilir ve hangi sayısının, sayfasının kaçıncı satırda olduğunu işaretli şekilde erişebilirsiniz. Dilerseniz doküman içerisinde de latin veya arap harfleri ile doküman içi arama yapabilirsiniz.

İçerik Hakkında;

·        Gazeteler: 15 Ulusal ve 74 Yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.

·       Dergiler: Edebiyattan Ekonomiye, Sosyolojiden Spora kadar 20 farklı kategoride 165 dergide toplamda 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapabilirsiniz.

·        Kitaplar: Romanlardan Şiirlere, Hikâyelerden Salnamelere kadar 36 ayrı kategoride toplam 4658 kitap içerisinde arama yapabilirsiniz.

·    Makaleler: Şinasi’nin “Mukaddime” adlı ilk makaleden başlayıp 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapabilirsiniz.

·        Belgeler: Fermanlardan beraatlara, defterlerden sizin gönderdiklerinize kadar farklı kategorilerden oluşan resmi evrak ve belgelerde arama yapabilirsiniz.

·        Diğerleri: Kitabelerden mezar taşlarına, kartpostallardan hat levhalarına kadar aklınıza gelen bütün Osmanlıca materyallerde arama yapabilirsiniz.

Veritabanını kullanabilmek için sisteme üye olmak gerekmektedir. Bunun için veritabanına girdikten sonra sayfada bulunan “Üye Ol” kısmına veya isterseniz direkt olarak https://www.wikilala.com/Register linkine girerek kendi şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir. Oluşturulan şifreyle Proxy ayarlarına gerek olmadan istenilen her yerden veritabanına giriş yapılabilmektedir.

Veritabanı, 05 Mart – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında deneme amaçlı olarak üniversitemiz kullanımına açık olacaktır.